Autoryzacja użytkowników w systemach kontroli dostępu

Kontrola dostępu

Po systemy kontroli dostępu sięga się dziś nie tylko w agencjach rządowych czy też jednostkach państwowych, ale także i w sektorze prywatnym, między innymi biznesowym. W związku z tym możemy z pełną odpowiedzialnością powiedzieć, że jest to system zabezpieczeń, który obecnie cieszy się ogromną popularnością, a to jeszcze na pewno nie koniec, ponieważ z miesiąca na miesiąc technologia ta nie tylko jest coraz lepsza i skuteczna, ale także i tańsza, co przy takich projektach jest bardzo ważne. W skład takiego systemu wchodzi kilka składowych elementów, ale skupmy się tu na jednym z nich, a więc tym, który odpowiada za identyfikację podmiotu. Na jakie w związku z tym rozwiązania możemy tutaj postawić?

Karty dostępu

W pierwszej kolejności należy wspomnieć o kartach, które stosowane są w takich systemach najczęściej. Obecnie ze względu na swoje zalety zazwyczaj stosuje się w nich karty zbliżeniowe, a to dlatego, że najmniej się zużywają, ponieważ nie muszą być przeprowadzane przez czytnik. Poza nimi wyróżniamy jeszcze karty chipowe czy też magnetyczne, choć te ostatnie spotyka się dziś stosunkowo rzadko, a to dlatego, że w odróżnieniu od innych zużywają się one naprawdę szybko. Niezależnie od rodzaju karty minusem jest tu akurat to, że w każdej chwili może ona zostać skradziona, co spowoduje dostęp do zamkniętej strefy osób trzecich.

Kody dostępu do obiektu

Jeśli nie chcemy, aby identyfikacja wizualna odbywała się przy użyciu karty, zastąpić je możemy panelem, w którym wpisuje się specjalny kod dostępu. Czy jest to rozwiązanie skuteczne? Na pewno po części tak, być może nawet skuteczniejsze aniżeli karty, choć zazwyczaj nie jest to kod indywidualny, ale spójny dla wszystkich podmiotów. Dodatkowo w sytuacji, kiedy zależy nam na szczególnym bezpieczeństwie danej strefy zawsze obie metody można ze sobą połączyć.

Biometria

Wydaje się jednak, że zdecydowanie najlepszą, choć równoczesne i najdroższą metodą jest biometria, a więc metoda wizualizacji, która pod uwagę bierze parametry biometryczne naszego organizmu. Najczęściej są to linie papilarne.
Jak widzimy kontrola dostępu staję się coraz popularniejsza w związku z tym zachęcamy do zapoznania się z podstawowymi elementami systemu na tej stronie: http://www.ctr.pl/produkty/wszystkie-kontrola-dostepu/index.html

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *